سید حسن کریمی

وب‌نوشت سید حسن کریمی

آیا فوتبال ارزش این مقدار سرمایه‌گذاری از بیت المال را دارد؟

سؤال اول: قهرمانان المپیک جهان طی دهه گذشته چه کشورهایی بوده‌اند؟ آمریکا و چین

طی سه دوره گذشته- یعنی ۱۲ سال گذشته- این دو کشور یا قهرمان جهان بوده‌اند یا نایب قهرمان.

سؤال دوم: آیا تا به حال شنیده‌اید تیم ملی فوتبال این دو کشور درخششی در جام جهانی داشته باشد؟ چین یک بار در سال ۲۰۰۲ وارد جام جهانی شده؛ که هیچ برد یا گل زده‌ای نداشته است. آمریکا از سال ۱۹۵۰ تا ۹۰ در جام جهانی حضور نداشته و پس از آن در بهترین نتیجه در سال ۲۰۰۲ هشتم شده است. این کارنامه به افتضاحی کارنامه چین نیست؛ ولی باز هم از یک ابرقدرت اقتصادی و فناوری بعید است! آیا آمریکا نمی‌تواند با یک سرمایه‌گذاری هنگفت استعدادها را از بین ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت شناسایی و با فناوری بالایی که دارد آن‌ها را پرورش دهد؟ پس چرا این کار را نکرده است؟ شاید ارزش ندارد.

آیا پس از سال‌ها سرمایه‌گذاری بر روی فوتبال و عدم حصول نتیجه قابل توجهی، وقت آن نرسیده تجدید نظری اساسی کنیم؟ در مورد سرمایه‌گذاری در فوتبال همین بس که دستمزد کارلوس کی‌روش دو میلیون دلار در سال از بیت المال بوده است.

اخلاق در فوتبالیست‌های ایران را مقایسه کنید با اخلاق سایر ورزشکاران. درآمد فوتبالیست‌ها را نیز مقایسه کنید با سایر ورزشکاران. مطمئنا نیازی به توضیح ندارد فحاشی‌ها و حتی زد و خوردهای فوتبال و درآمدهای نجومی به اصطلاح ستارگان فوتبال.

فرض کنیم دو موضوع اخلاق و درآمد حاشیه است. (که نیست.) از نظر حرفه‌ای به موضوع نگاه کنیم. ببینیم با همین سرمایه‌گذاری کم بر روی سایر رشته‌های ورزشی چه نتایجی به دست آورده‌ایم و با سرمایه‌گذاری هنگفتی که بر روی فوتبال داشته‌ایم به چه چیزی رسیده‌ایمِِ. غیر از این است که وقت مردم را گرفته‌ایم و اعصاب آن‌ها را به هم ریخته‌ایم؟

هیجان فوتبال بیشتر است و هواداران فوتبال نیز بسیار. قبول. ولی چرا؟ جز این است که تنها دلیل هواداری فوتبال پرداختن رسانه‌ها به این موضوع است؟ ما قبل از شبکه تماشا، نمایش، مستند، آموزش و... شبکه فوتبال داشته‌ایم! (شبکه ۳) و طی چند سال گذشته با پخش مستقیم مسابقات والیبال و پوشش رسانه‌ای شاهد افزایش چشمگیر هواداران این ورزش بوده‌ایم.

شاید مسئولین فکر می‌کنند اگر بودجه فوتبال کم شود مردم مخالفت می‌کنند. بسیار خوب از همین مردم نظرسنجی شود تا مشخص شود چند درصد از مردم موافق این قضیه هستند.

  • تیم ملی فوتبال ایران چهار بار در طول تاریخ وارد جام جهانی شده و تنها در یک بازی پیروز شده است.

  • تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ به شدت تحسین شد. چون مقابل آرژانتین خوب بازی کرد. ولی در هیچ مسابقه‌ای پیروز نشد.

  • تیم ملی فوتسال ایران از سال ۱۹۹۲ در تمامی دوره‌ها در جام جهانی حضور داشته، یک بار وارد نیمه نهایی شده و در مسابقات جایزه بزرگ فوتسال دو بار نایب قهرمان جهان شده است.

  • تیم ملی فوتبال ساحلی ایران قهرمان جام بین قاره‌ای ۲۰۱۳ شد.

  • تیم ملی والیبال ایران سه بار تیم دوم جهان، ایتالیا و دو بار قهرمان نه دوره لیگ جهانی، برزیل را شکست داد و دو بار قهرمان آسیا شد.

  • ایرانیان چندین دوره در المپیک مدافع عنوان قوی‌ترین مرد جهان (وزنه‌برداری ۱۰۵+ کیلوگرم) بوده‌اند.

  • کشتی آزاد ایران در تمامی ادوار المپیک مجموعا ۵ مدال طلا، به طور کلی ۳۵ مدال داشته و در رتبه سوم کشورهای جهان قرار دارد.

  • در بازی‌های المپیک ایران ۶۰ مدال برده که ۱۵ مدال طلا در رشته‌های کشتی آزاد، کشتی فرنگی، وزنه‌برداری و تکواندو بوده است.

پ.ن: در شرایطی که صهیونیست‌ها حداکثر استفاده را از پوشش رسانه‌ای جام جهانی و المپیک می‌کنند تا در زمانی که تمام رسانه‌ها بر روی این وقایع تمرکز کرده‌اند اهداف کثیفشان را با کشت و کشتار پیش ببرند، ایران به اسم حمایت از تیم ملی، تور گردشگری بازیگران فوق مرفه راه می‌اندازد.

المپیک ۱۹۴۸: اعلام موجودیت اسرائیل

جام جهانی ۱۹۸۲: حمله رژیم صهیونیستی به لبنان

جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲: کشتار مردم بوسنی توسط اروپا

جام جهانی ۲۰۰۶: جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان

المپیک ۲۰۰۸: حمله رژیم صهیونیستی به غزه

جام جهانی ۲۰۱۴: حمله رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین و داعش به عراق

+ سیّد حسن کریمی ; ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٤/٥
comment نظرات ()