سید حسن کریمی

وب‌نوشت سید حسن کریمی

اسکار بهترین فیلم و یک آمار تأمل‌برانگیز

«تنها چهار درصد فیلم‌ها در آمریکا به دست زنان ساخته می‌شود، درحالی‌که این رقم در ایران بیست و پنج درصد است!»

این مطلبی بود که غول بانک‌داری جهان، بانک بین‌المللی HSBC، آن را در وبگاهش قرار داد و به دستور دولت آمریکا آن را برداشت! (منبع: Washington Post)


 

 

صرف نظر از نیت این بانک برای پخش چنین تبلیغی در صفحه‌ی اول وبگاه خود، این آمار تکه‌ای از پازلی است که با کنار هم چیدن پازل حقایق بسیاری روشن می‌شود.

هر فردی در جهان، با هر نوع طرز فکر سیاسی؛ اگر اخبار مربوط به جایزه‌ی اسکار را دنبال کرده باشد، حتماً این سئول برایش ایجاد شده که چرا Hurt Locker؟!

دلایل مختلفی برای انتخاب «گنجه‌ی درد» یا The Hurt Locker به عنوان بهترین فیلم در «آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک» بیان شده است؛ که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند توجیه باقی ماندن نیروی نظامی آمریکا در عراق و اسلام‌ستیزی در این فیلم باشد.

البته این چندمین بار است که آکادمی هنری اسکار ثابت کرده که تامین منافع سرمایه‌داران و لابی صهیونیسم اولویت بالاتری نسبت به هنر و حتی فروش فیلم‌ها دارد.

اما به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل انتخاب این فیلم زن بودن کارگردان آن است!

کاترین بیگلو (Kathryn Ann Bigelow)، همسر مطلقه‌ی جیمز کامرون (کارگردان آواتار، تایتانیک و نابودگر 1 و 2) اولین زنی بود که در طول تاریخ سینما، جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردان را دریافت کرد. هم‌چنین اولین زنی بود که فیلم او جایزه‌ی بهترین فیلم را برد.

درحالی‌که تا به‌حال 82 جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر زن و 78 جایزه‌ی اسکار بهترین نقش مکمل زن اهدا شده است!

 این انتخاب درست زمانی صورت می‌گیرد که در جامعه‌ی آمریکا این سئوال مطرح شده است که در مقابل حضور چشمگیر بازیگران زن در فیلم‌های هالیوود، چرا تعداد کارگردانان زن تا این حد کم است؟ و این‌که آیا همان‌طور که ادعا می‌شود، آزادی‌های جنسی سبب رشد استعدادها و پیشرفت زنان شده است یا استفاده‌ی ابزاری از آنان برای تبلیغات جذاب‌تر و فروش بیشتر؟ ارزش زنان در آمریکا به توانایی آن‌هاست یا زیبایی آن‌ها؟ به استعداد یا جذابیت؟

برعکس در ایران، زنان چگونه به این حد پیشرفت رسیده‌اند که بیست و پنج درصد جامعه‌ی کارگردانان را تشکیل می‌دهند؟ مگر 32 سال غول‌های رسانه‌ای جهان در بوق و کرنا نکردند که جامعه‌ی عقب‌افتاده و مردسالار ایران فرصت پیشرفت را از زنان گرفته است؟ مگر حجاب محدودیت و ممنوعیت فساد در ملا عام، صلب آزادی نبود؟! اگر حجاب، خود باعث و بانی پیشرفت است چرا در فیلم‌های هالی‌وود همواره حجاب همراه با صدای زنگ شتر و روستاهای عقب افتاده و... به تصویر کشیده شده است؟

دولت آمریکا مجبور است جلو رشد این تفکر را بگیرد. چه بسا با فدا کردن یک سال جوایز مهم اسکار یا با پایین کشیدن تبلیغات یک بانک در انگلیس!

 

پ.ن: آمارهای جالب دیگری نیز قابل تامل است:

«تنها پنج درصد دانشمندان در آمریکا خانم هستند، درحالی‌که این رقم در ایران شصت درصد است!» (World Public Opinion)

"60% of scientists in Iran are women, only 5% of scientists are women in the US."

«دانشجویان ایران، هفتاد درصد دختر و سی درصد پسر هستند.»

"70% of university students are women in Iran."

مرتبط:

اسکار 2010: یک جایزه‌ی کثیف سیاسی

HSBC censored ad on women in Iran

 

Share  نویسنده : سیّد حسن کریمی
تاریخ : ۱۳٩٠/٢/٤