سید حسن کریمی

وب‌نوشت سید حسن کریمی

ضرب و شتم دانش آموزان در مدارس

کودکی را تصور کنید که فردی بلند قد و قوی هیکل او را از دو گوشش بلند می‌کند و بر زمین می​کوبد. این شروع ضرب و شتمی است که چند دقیقه به طول می‌انجامد و دلیل آن جا گذاشتن دفتر مشق، توسط آن دانش‌آموز کلاس سوم دبستان شاهد شهرستان اسفراین است.

بنده جزء دانش‌آموزان ممتاز کلاس بودم و هیچ‌گاه مورد تنبیه قرار نگرفتم، ولی همین رفتاری که با بقیه‌ی دانش‌آموزان می‌شد باعث افت شدید تحصیلی بنده و رسیدن معدل ۲۰ به ۱۷ در طول یک ثلث شد.

آن سال، تلخ‌ترین سال تحصیلی در طول  زندگیم بود؛ به‌طوری که هر روز از رفتن به مدرسه بیزارتر می‌شدم. سال بعد، به شهر دیگری مهاجرت کردیم و وضعیت تحصیلی من به حالت قبل برگشت؛ ولی نمی‌دانم هم‌کلاسی‌هایم چه شدند و به کجا رسیدند.

۱۴ سال از آن سال می‌گذرد و وضعیت مدارس بسیار تغییر کرده است. اگرچه در همان زمان نیز چنین معلمانی بسیار کم بودند و همان بسیار کمشان زیاد. می‌خواهم بگویم، حرفم این نیست معلمان چه و چه هستند، یا حتی حرفم این نیست که برخی از آن‌ها چنین‌اند. می‌خواهم بگویم اگر استثنائا چنین فردی وجود داشته باشد باید خیلی سریع با او برخورد کرد. بالاخره این واقعیتی است که وجود دارد و باید فکری برای آن کرد. نمی‌دانم تا به حال، چه کارهایی انجام شده و چه قوانینی وضع شده. ولی می‌دانم کارهای زیادی برای حل این مشکل می‌توان انجام داد.

امروز پس از ۱۴ سال، هنوز می‌شنوم که تنبیه بدنی در برخی موارد وجود دارد.

پیشنهاد بنده این است که سیستمی برای گزارش تنبیه بدنی و سایر تنبیهات و رفتارهای نابهنجار ایجاد شود و به‌طور وسیع و اجباری، روش و لزوم گزارش، در مدارس اطلاع رسانی شود؛ به‌گونه‌ای که برای کودکان قابل فهم و ساده باشد.

این سیستم می‌تواند شامل یک وب‌گاه، یک خط تلفن و یک صندوق خاص باشد تا کسانی که دسترسی به نت ندارند، از طریق تلفن و کسانی که استفاده از وب‌گاه و تلفن برایشان مشکل است با انداختن نامه در صندوق گزارش خود را ارسال کنند.

این پیشنهاد را برای دفتر ریاست جمهوری از طریق وب‌گاه مخصوص ارسال پیشنهادات ارسال کردم و امیدوارم از نظرات دوستان بهره‌مند شوم که اگر با این پیشنهاد موافقند، آن را تکمیل کنند و اگر برای عملی کردن آن راه حلی دارند دریغ نکنند و اگر مخالف این پیشنهاد هستند دلایل مخالفت و در صورت امکان پیشنهادی جایگزین ارائه دهند.

 

Share  نویسنده : سیّد حسن کریمی
تاریخ : ۱۳٩٠/٤/۱۳