سید حسن کریمی

وب‌نوشت سید حسن کریمی

کالای اسرائیلی بخرید، حالش را ببرید

وارد فروشگاه می‌شوم و می‌پرسم لپ‌تاپ با پردازشگر AMD دارید؟ چند مدل دارد ولی می‌خواهد بپرسد چرا دنبال پردازشگر AMD می‌گردم.

می‌گویم چون Intel جزء حامیان اسرائیل است.

این‌جاست که دیگر بحث‌ها شروع می‌شود. به چندین دلیل غیرمنطقی می‌خواهد متقاعدم کند که Intel بخرم:

ـ می‌دونین AMD همون Intel بوده

- بله می‌دونم یه عده کارکنان Intel بودن که ازش جدا شدن. ولی الآن یک شرکت جداس ربطی به Intel نداره.

- به هر حال اگر Intel بخرین دستتون بازتره اکثر لپ‌تاپا پردازشگر Intel دارن. مثلاً همین حدود قیمتی که شما می‌خواین این مدل هست...

- ممنون ولی چیزی که من نیاز دارم از بین همین مدلای AMD پیدا می‌شه.

- ضمناً اینم بدونین AMD بیشتر داغ می‌کنه یک مشکلاتی داره...

- خیر این مشکلی که می‌گین مربوط به حداقل 5-6 سال پیش می‌شه که الآن رفع شده. لپ‌تاپ خودم که دو سال پیش خریدم هم AMD داشت، که تا حالا هیچ مشکلی نداشته حتی خیلی بهتر از لپ‌تاپای با پردازشگر Intel کار می‌کنه.

بالاخره از همین فروشنده، لپ‌تاپ با پردازشگر AMD خریدم. احساس می‌کنم تمام این بحث‌ها به خاطر عذاب وجدان خودش بود! ته دلش می‌دانست باید حامیان اسرائیل را تحریم کرد. ولی می‌خواست به وجدانش بگوید «دیدی؟! همین یک نفر هم که دنبال تحریم اسرائیل بود بالاخره بی‌خیال شد و قبول کرد. پس تو هم بی‌خیال!»

یکی از توجیهاتی که بسیار زیاد آورده می‌شود؛ (اگرچه همهٔ ما، ته دلمان می‌دانیم که همهٔ این‌ها توجیه است!) این است که تمام شرکت‌های بزرگ دنیا دست اسرائیل است و اگر بخواهیم اسرائیل را تحریم کنیم، هیچ چیز نباید بخریم! از سیستم عامل وینوز مایکروسافت گرفته تا موتور جستجوی گوگل!

اولاً این نوع طرز فکر، نتیجهٔ غرب‌زدگی مزمن است که ما فکر کنیم اگر اسرائیل را تحریم کنیم دیگر زندگی‌مان فلج می‌شود! غرب ما را تحریم کرد؛ نه تنها فلج نشدیم، بلکه یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و هر روز قوی‌تر شدیم. با تحریم اسرائیل نیز، نه تنها فلج نخواهیم شد، بلکه علاوه بر ضربه‌ای که به اسرائیل وارد می‌شود، اتفاقاً  به نفع صنعت خودمان است. چه بهتر هم‌زمان با تحریم اسرائیل سعی کنیم کالاهای ساخت داخل را جایگزین کالاهای اسرائیلی کنیم. مثلاً نوشابه‌های (حتی چه بهتر دوغ، آبجو حلال و سایر نوشیدنی‌های کم‌ضررتر یا مفید دیگر را جایگزین نوشابه کنیم.) ساخت داخل را به جای کوکاکولا (Coca Cola و نمایندگی آن خوشگوار)، پپسی (PEPSI، مخفف Paid Every Penny Saving Israel، هر پنی هزینه شده خرج نجات اسرائیل می‌شود.)، فانتا (Fanta)، اسپرایت (Sprite) و سون‌آپ (7UP) خریداری کنیم.

ثانیاً این حرف همان‌قدر اشتباه است که شب امتحان بگوییم حالا که نمی‌توانم کل کتاب را بخوانم اصلاً نمی‌خوانم! خوب آدم عاقل! تو تلاشت را بکن حداقل شاید درست پاس شود؛ نمرهٔ بالا پیش‌کش! نه شور شور، نه بی‌نمک. ما تا جایی که می‌توانیم و برایمان محرض است که فلان شرکت‌ها علناً از اسرائیل حمایت مالی می‌کنند و حتی مالک سهام آن سرمایه‌داران اسرائیلی هستند، تحریم بکنیم؛ تحریم مایکروسافت و سایر شرکت‌هایی که مطمئن نیستیم حامی اسرائیل باشند، پیش‌کش!

در پایان، برای اطلاع از لیست شرکت‌های حامی اسرائیل و مدارک و مستندات مبنی بر حمایت آن‌ها از اسرائیل یا مالکیت آن‌ها به وسیلهٔ اسرائیل می‌توانید به وبگاه ستاد پیگیری تحریم کالاهای صهیونیستی مراجعه کنید. هم‌چنین اگر به دنبال وبگاهی غیرایرانی می‌گردید تا بدانید نظر خارجی‌ها چیست (!) به Innovative Minds مراجعه کنید.


Shareنویسنده : سیّد حسن کریمی
تاریخ : ۱۳٩۱/٤/٦