سید حسن کریمی

وب‌نوشت سید حسن کریمی

بررسی ۵۰۰ شرکت برتر جهان در رتبه‌بندی Global 500

مجله Fortune که توسط شرکت Time (ناشر مجله معروف Time) بیشتر به دلیل رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت کشور آمریکا، که به صورت سالانه و از سال ۱۹۵۵ تحت عنوان Fortune 500 منتشر می‌شود، شناخته شده است.

برخی به اشتباه تصور می‌کنند این رتبه‌بندی مربوط به ۵۰۰ شرکت برتر دنیا است، در حالی که رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت برتر دنیا توسط نشریه Global 500 توسط همین شرکت منتشر می‌شود.

نگاهی به این لیست (چه لیست شرکت‌های برتر کشور آمریکا و چه لیست کشورهای برتر جهان) به وضوح نشان می‌دهد، با وجود تمامی فناوری‌های نوظهور و به وجود آمدن غول‌های فناوری مانند شرکت Apple، هنوز اکثر شرکت‌های بزرگ دنیا و آمریکا شرکت‌های نفتی مانند Royal Dutch Shell، گروه Sinopec، نفت ملی چین، Exxon Mobil،BP،  Totalو Chevron می‌باشند. یعنی ۷ شرکت از ۱۲ شرکت برتر دنیا. لازم به ذکر است که برخی سیاستمداران مهم آمریکا از سهامداران عمده این شرکت‌ها هستند و حتی ردپای این شرکت‌ها در جنگ‌ عراق که به بهانه مبارزه با تروریسم انجام شد، در مستندهای مایکل مور نشان داده شده است.

و اما در رتبه‌های پایین‌تر حضور شرکت‌های بزرگ صنعت غذا مشاهده می‌شود؛ که با چندین نام و برند مختلف فعالیت می‌کنند. ما از بسیاری از محصولات این شرکت‌ها به طور روزانه استفاده می‌کنیم در حالی که شاید ارتباط آن‌ها را با یک‌دیگر ندانیم. به عنوان مثال شاید در یک میهمانی برای تنوع از نوشیدنی‌های CocaCola،  Spriteو Fanta استفاده کنیم و ندانیم هر سه نوشیدنی متعلق به یک شرکت هستند!

 


همان‌طور که اشاره شد، این شرکت‌ها خود تحت عنوان چندین شرکت اقماری و زیرمجموعه یک‌دیگر فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال تنها یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت کوکاکولا، به نام شرکت Coca-cola Enterprises با رتبه ۳۴۸ در جمع ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا است.

شرکت بین المللی Mondelez نیز با رتبه 89 در این لیست مشاهده می‌شود.

و هم‌چنین شرکت Pepsico چهل و سومین شرکت بزرگ جهان است؛ که برندهای پپسی، چیتوز، سون‌آپ و میریندا از محصولات همین شرکت است.

شرکت بین المللی Kellogg نیز با رتبه 198 در این لیست مشاهده می‌شود.

جالب توجه است که متاسفانه تمامی این شرکت‌ها به نوعی از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند؛ که مدارک آن در وبگاه inMinds.com موجود است و با توجه به این که این موضوع مورد بحث این مطلب نیست، از آن صرف نظر می‌شود.نویسنده : سیّد حسن کریمی
تاریخ : ۱۳٩٤/٤/٦