این چراغ به خانه و مسجد رواست! (سیل پاکستان و بهانه های همیشگی)

گاهی این وقایع بسیار درآورند. جان هزاران نفر در خطر است و با کمکهای کوچک تعداد زیاد مردم آزاده، کمکهای بزرگی جمع میشود و با افتخار برای نیازمندان و مستضعفین فرستاده میشود.

کمک به نیازمندان در تمام طول زندگی و به بهانههای مختلف مثل زکات، خمس، صدقه، انفاق و... سفارش شده است. این وقایع نیز بهانهای هستند برای آنکه ما به خود آییم و ببیننیم درد و رنج هزاران نفر از مردم که جانشان از گرسنگی و بیماری و سرما و... در خطر است؛ در حالیکه ما در آسایشیم و سرمایههای زیادی را برای رفاه و آسایش مصرف میکنیم.

هربار از مردم درخواست برای کمک درخواست میشود، عدهای شروع میکنند به شکایت که «چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است» و در ایران نیز مردم فقیر بسیاری وجود دارند؛ بنابراین نباید به نیازمندان خارج کشور کمک کرد!

1-        اگر فردی در خارج کشور در حال غرق شدن باشد و از ما کمک بخواهد چه میکنیم؟ چهطور است با قیافهای حق به جانب بگوییم «افراد زیادی در کشور ما هر روز غرق میشوند و اگر من بخواهم به تو کمک کنم اول باید بروم به آنها کمک کنم!»

وقتی فردی جانش در خطر است چگونه میتوانیم بنشینیم و با بهانههای واهی از کمک به او امتناع کنم و حتی بقیه را هم نصیحت کنیم که نکن؟!

2-        تا به حال کسی را دیدهاید که مثلاً بگوید «من به مردم پاکستان کمک کردهام و دیگر پولی برای کمک به مردم ایران ندارم»؟! من که تا به حال ندیدهام! اگر کسی بخواهد کمک کند به مردم فقیر ایران هم کمک میکند و وقتی خبر نیازمندی غیرایرانی را هم میشنود برای کمک به آنها نیز خساست نمیکند.

3-        انسان آزاده، وقتی برای کمک به او رجوع شود، اصلاً به ملیت و حتی دین و مذهب و اعتقاد نیازمند توجهی ندارد. چنانکه الگوهای ما مسلمانان نیز چنین بودهاند.

امام صادق (ع)، در حال گذراندن مسیر بین مکه و مدینه، وقتی فردی نصرانی را که تشنه و بیحال است میبیند، به غلامش مصادف دستور میدهد تشنگی او را رفع کند.[1]

امام علی (ع) که پیرمرد مسیحی را میبیند که نابیناست و گدایی میکند، در احول او جستجو میکند که آیا فرزندی دارد که تکفل ا را بر عهده بگیرد و یا راهی برای تامین او وجود دارد. تا اینکه کسانی که پیرمرد را میشناختند آمدند و گفتند او تا چشم و جوانی داشت کار میکرد. امام میفرمایند «تا وقتی  که توانایی داشت از او کار کشیدید و اکنون او را به حال خود گذاشتهاید؟!» و دستور میدهد از بیتالمال به او مستمری (همان بازنشستگی!) بدهند.[2]

امام حسین (ع) به سپاهیان حر که او را در کربلا متوقف کردند، همان سپاهیانی که آب را بر او بستند آب نوشانید و حتی اسبان آنها را تشنه نگذاشت.

ما بندهی همان خداییم که کافران و ناسپاسان به خود را از نعمت محروم نکرده. ما از خدا هم عاقلتریم؟!

/ 13 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلپوره

سلام بنده از حالت شك كه شما را به چه نامي لينك كنم كلا عجمعين بيرون آمده بودم ،ودر شك ديگري به سر مي بردم كه با ديدن اين آمار بر شك خود براي اين كه به پاكستان مشرف شوم يا نه نيز فائق آمدم . واقعا دست مريزاد بر اين همت كه...

کلپوره

شک مثبت در نهایت به یقیین می انجامد لینکتون کردم . حدس بزنید به چه نامی؟؟؟؟ فرصت شما تمام شد. خودم می گم. به نام "آبی" خیالتان راحت از وابستگانتان سود استفاده را نکردم.

کلپوره

لینک قابلی نداشت. می خوام برم پاکستان فقط مشکل اینجاست هیچ کی نمی دونه چه طور می شه رفت. شما می دونی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ارمیا ایرانی

سلام ممنون از شما. من هم شما را در جمع همسنگران با شماره 118 قرار دادم. امیدوارم همسنگر های خوبی برای هم باشیم و در این سنگر باقی بمانیم.

کلپوره

واقعا لطف می کنید اما تا اونجایی که من پیگیری کردم مشهد قصد شرکت در این امر رو نداره و تنها یکنظاره گر است. يك ناظر واقعي!!!!

ستیغ

البته دعا هم بد نیست اگر بکنیم برایشان! شماره حساب خدا شماره خاصی ندارد!

ص

پاسخ حضرت مهدی به 10 سؤال در سال 1372 : رهبری آیت الله خامنه ای مورد عنایت ما بود آیا حضرت مهدی سربازان خود را از نسل جمهوری اسلامی انتخاب می کند ؟ جواب داد : بله . آیا انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای مورد عنایت شما بود ؟ فرمودند بله مورد عنایت من بود . salehat.ir

کلپوره

سلام یه چند دونه سوال دارم.بیزحمت برای جواب یه سری به بنده بزنید.

آمپول

هی بچه ترسوی خشک مغز دلتو به نظر موافقات خوش نکن . راست میگی نظرای مخالف رو هم بذار.آبی بدرنگ ....[اوغ]

گیلان

مسئولین معزز تا پاچه خوارها و دستمال کشایی مثل شما دارن دست و دلشون نمی ره برا مردم خودشون کارکنن مجبورن به پاکستان و افغانستان و .... همه ی تان ها !! کمک کنن.