ضرب و شتم دانش آموزان در مدارس

کودکی را تصور کنید که فردی بلند قد و قوی هیکل او را از دو گوشش بلند می‌کند و بر زمین می​کوبد. این شروع ضرب و شتمی است که چند دقیقه به طول می‌انجامد و دلیل آن جا گذاشتن دفتر مشق، توسط آن دانش‌آموز کلاس سوم دبستان شاهد شهرستان اسفراین است.

بنده جزء دانش‌آموزان ممتاز کلاس بودم و هیچ‌گاه مورد تنبیه قرار نگرفتم، ولی همین رفتاری که با بقیه‌ی دانش‌آموزان می‌شد باعث افت شدید تحصیلی بنده و رسیدن معدل ۲۰ به ۱۷ در طول یک ثلث شد.

آن سال، تلخ‌ترین سال تحصیلی در طول  زندگیم بود؛ به‌طوری که هر روز از رفتن به مدرسه بیزارتر می‌شدم. سال بعد، به شهر دیگری مهاجرت کردیم و وضعیت تحصیلی من به حالت قبل برگشت؛ ولی نمی‌دانم هم‌کلاسی‌هایم چه شدند و به کجا رسیدند.

۱۴ سال از آن سال می‌گذرد و وضعیت مدارس بسیار تغییر کرده است. اگرچه در همان زمان نیز چنین معلمانی بسیار کم بودند و همان بسیار کمشان زیاد. می‌خواهم بگویم، حرفم این نیست معلمان چه و چه هستند، یا حتی حرفم این نیست که برخی از آن‌ها چنین‌اند. می‌خواهم بگویم اگر استثنائا چنین فردی وجود داشته باشد باید خیلی سریع با او برخورد کرد. بالاخره این واقعیتی است که وجود دارد و باید فکری برای آن کرد. نمی‌دانم تا به حال، چه کارهایی انجام شده و چه قوانینی وضع شده. ولی می‌دانم کارهای زیادی برای حل این مشکل می‌توان انجام داد.

امروز پس از ۱۴ سال، هنوز می‌شنوم که تنبیه بدنی در برخی موارد وجود دارد.

پیشنهاد بنده این است که سیستمی برای گزارش تنبیه بدنی و سایر تنبیهات و رفتارهای نابهنجار ایجاد شود و به‌طور وسیع و اجباری، روش و لزوم گزارش، در مدارس اطلاع رسانی شود؛ به‌گونه‌ای که برای کودکان قابل فهم و ساده باشد.

این سیستم می‌تواند شامل یک وب‌گاه، یک خط تلفن و یک صندوق خاص باشد تا کسانی که دسترسی به نت ندارند، از طریق تلفن و کسانی که استفاده از وب‌گاه و تلفن برایشان مشکل است با انداختن نامه در صندوق گزارش خود را ارسال کنند.

این پیشنهاد را برای دفتر ریاست جمهوری از طریق وب‌گاه مخصوص ارسال پیشنهادات ارسال کردم و امیدوارم از نظرات دوستان بهره‌مند شوم که اگر با این پیشنهاد موافقند، آن را تکمیل کنند و اگر برای عملی کردن آن راه حلی دارند دریغ نکنند و اگر مخالف این پیشنهاد هستند دلایل مخالفت و در صورت امکان پیشنهادی جایگزین ارائه دهند.

 

Share  

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الف م

سلام با این پست بروزم : جای خالی گشت ارشاد در بوتیک ها و تولیدی های لباس ! التماس دعا [گل]

در بیابان طلب

خدا رو شکر توی کلاسهای دخترانه که ما هم بودیم ! از این اتفاقات خشن نمی افتاد ، و ما چوب معلم نخوردیم .. ولی نمی دونم خوبه یا بد !

الف م

سلام با امام عشق بروزم و منتظر نظراتتونم . التماس دعا [گل]

مشهدخبر

مشهد خبر افتتاح شد http://www.mashhadkhabar.com

ساقی

سلام و نور... تاثیر گذار بود...و تلخ التماس نور

ساقی

رباعی وبلاگ امید مهدی نژاد

سنا

سلام مدتي است كه با يك "سوال تكراري و جواب نه تكراري"به روز شدم و منتظر نظرات دوستان. ممنون

الف م

سلام با این پست بروزم : مسلم باشیم نه مختار ! منتظر نظرات ارزشمندتونم و التماس دعا [گل]

اهل صراحتیم

با سلام با ماه رمضان و خدا به روزم منتظر حضور ونظرات سازنده شما هستم موفق باشید یا علی

ساقی

خدایا... خودت خوب می دانی ...چرا بی توشه آمدم مهمان که آب و نان نمی برد.... ماه نور مبارک... التماس نور