یک سوزن به خودم یک جوالدوز به پلیس راهور مشهد

متأسفانه پلیس راهور شهر مشهد بسیار ضعیف عمل می‌کند.
- انواع تخلفات رانندگی از جمله سرعت غیرمجاز و سرعت بسیار غیر مجاز (!) به وفور در شهر مشاهده می‌شود، بدون این‌که ترسی از حضور پلیس وجود داشته باشد. چون اصولاً غیر از مرکز شهر و مکان‌های خاص بسیار شلوغ پلیسی وجود ندارد! (فقط شاید هر یک ماه یک بار پلیس در سایر نقاط شهر نیز مشاهده می‌شود؛ که آن هم زمان بازدید زئیس پلیس است!)
- تخلفات بسیار خطرآفرین از جمله رانندگی در جهت خلاف حرکت، آن هم به صورت مستقیم (و نه دنده عقب!) در نقاط مختلف شهر به وفور مشاهده می‌شود! به طوری که هر بیننده‌ای به یاد عبارت معروف «شهر شام» می‌افتد.
- دوربین‌های بسیاری در کل شهر نصب شده که به طور قاطع می‌توان گفت کاربرد تزئینی دارند و به جریمه منجر نمی‌شوند.
در مواردی حتی تخلفات رانندگی از سوی پرسنل نیروی انتظامی مشاهده می‌شود؛ که بسیار باعث تأسف است، کسانی که باید ناظر بر اجرای قانون باشند خود به قوانین بی‌اعتنا هستند. (چندی پیش بنده شاهد بودم دو مأمور موتورسوار چند متر جلوتر از خط ایست و حتی جلوتر از خط عابر پیاده ایستاده بودند و در حال صحبت با همکاران خود در خودرو بودند. جالب این‌جا بود که وقتی صحبت‌شان تمام شد، در حالی که هنوز چراغ قرمز بود از چهارراه عبور کردند و به سرعت دور شدند!)
- بارها شنیده بودم زمانی که با 110 تماس گرفته می‌شود اقدامی نمی‌شود؛ ولی باور نمی‌کردم تا این‌که خودم مجبور شدم با 110 تماس بگیرم.
شب پایانی نمایشگاه گل و گیاه مشهد مورخ 1394/2/20، خودرو را در کوچه جنب زمین چمن بانک صادرات در نزدیکی نمایشگاه بین المللی پارک کرده بودیم. (محل دقیق پارک خودرو در نقشه گوگل قابل مشاهده است.) این کوچه، کوچه باریکی است، و تنها به اندازه سه خودرو عرض دارد. طول آن نیز با وجود زنجیری که کشیده‌اند و جاده خاکی حاشیه زمین چمن را بسته‌اند بسیار کم است.
زمانی که برگشتیم، مشاهده کردیم دو خودرو وسط کوچه پارک کرده‌اند و راه بیرون رفتن کلیه خودروهای داخل کوچه که در حاشیه آن پارک کرده بودند را بسته‌اند.
بلافاصله با 110 تماس گرفتم، وضعیت را به طور دقیق شرح دادم، نشانی دقیق و پلاک خودروهای مذکور را نیز گزارش دادم. اپراتور نیز گفت به راهور اعلام می‌کند.
پس از حدود نیم ساعت صاحبان سایر خودروها نیز یکی یکی آمدند و با 110 تماس گرفتند. هر بار نیز اپراتور می‌گفت به راهور گزارش شده و جرثقیل در راه است.
پس از یک ساعت و نیم صاحب یکی از خودروها برگشت و خودرو دیگر نیز با هول دادن مردم کنار رفت و خودروها به سختی عبور کردند.
در طول این یک ساعت و نیم چند خودرو پلیس از جلو ما رد شدند و حتی بنده به یکی از آن‌ها با  دست علامت دادم، ولی هیچ‌کدام توقف نکردند.
نکته جالب این‌جاست که پس از یک ساعت و نیم که بدون دخالت پلیس و با همکاری مردم خارج شدیم، مشاهده کردیم دور میدان نمایشگاه یک جرثقیل پلیس ایستاده و در این یک ساعت و نیم 1.15 کیلومتر راه را طی نکرده و به خود زحمت نداده‌اند!
هم‌شهریان محترم!
لطفاً اگر از عملکرد پلیس راهور مشهد ناراضی هستید، با 197 تماس بگیرید و یا فرم گزارش مردمی پلیس را تکمیل نمایید.
البته پیش از آن باید خودمان قوانین و حقوق یک‌دیگر را رعایت کنیم.
استاد قرآنی داشتم که می‌گفت اگر از خط ایست یک سانتی‌متر جلوتر بروی شرعاً مرتکب حرام شده‌ای!
/ 0 نظر / 204 بازدید