حجیمیّه

این‌که جهیزیّه در اصل یک کمک همراه با محبت والدین به عروس و داماد است، برای راه‌اندازی یک زندگی مشترک نوپا و این‌که این کمک تبدیل شده به یک رسم و سنّت غلط که فکر می‌کنند از ساندویچ‌ساز و موکن (اپیلاتور) گرفته تا تلویزیون LCD شونصد اینچ را باید بخرند و جهازشان کم و کسر نداشته باشد و آبرومند بماند. این‌که چقدر هزینه و از آن مهم‌تر زمان تلف می‌شود برای خرید تمام این اقلام بماند. این‌که چه‌قدر اختلاف نظر و جنجال و ناراحتی در همین خریدها پیش می‌آید بماند. فقط این نماند که در آمریکا که قبله‌گاه همان مرفهینی است که بیش از همه مصرف‌گرا هستند، آن‌قدر این مسائل بی‌اهمیت است که یک منزل با تمام وسائل و تجهیزات داخل آن خریداری یا اجاره می‌شود. بنابراین بحث خرید جهیزیّه و اسباب‌کشی و... کلاً منتفی است! (جز برخی اقلام ضروری، شخصی یا مورد علاقهٔ فرد) تغییر دکوراسیون در برخی مناطق بالاشهر و مرفه نیز بماند که خود حکایت خنده‌داری است!

پ.ن ۱: سوء تفاهم نشود! خانوادهٔ ما نیز در حال تهیّهٔ جهیزیّه هستند؛ ولی خدا را شکر تا حدّ امکان ساده و تولید داخل تهیّه می‌شود.

پ.ن ۲: خدا را شکر ادامهٔ خدمت منتقل شدم مشهد.

 

Share
/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زوج ـ آبی

جهیزیه های این دوره و زمونه همه چیز داره جز کفن میت که اونم به خاطر شگون بدش نمیذارن! ساختار شکنی سخت ست ولی ممکن!فقط باید عقلانیت رو در رأس گذاشت نه نفسانیت رو تا به گفته ی امام خامنه ای بتونیم "بریم و باهم بسازیم" نه اینکه تا آخر عمر به پای هم بسوزیم و بسازیم...

محمدرضا وحیدزاده

واقعا این تکلفات عجیب و غریب بلیه ای آسمانی است که هم خانواده ها را به خاک سیاه می‌نشاند هم مانع ازدواج جوانان می‌شود و هم روزبه‌روز ریشه‌دارتر والبته پرشاخ و برگ‌تر می‌شود!

رنجور

سلام مشغولیات فکری نمیگذاره که یه فکر اساسی واسه این وب داشته باشم و فقط خبرگزاری نباشه !! گاهی یک فکرهایی میکنم راستی پیشاپیش مبارک باشه [لبخند]

ساقی

وقتی ارزش ها عوض می شوند عوضی ها ارزشمند می شوند.... می ترسم از این عوض شدن ارزش ها..... التماس نور

پسر انسان

سلام... کلا وقتی تمام این درد ها آوار میشود که ما نگاهمان به سمت لبخند خلق خداست نه خود خدا! بصیرت گمشده امروزمان[لبخند]

كلپوره

سلام ممنون سر زديد به دليل ازدواج تعطيل نكردم دكه رو بلكه به دليل مشغله كاريه به زودي بر مي گردم اگر خدا بخواهد

كلپوره

سلام آخه اين حمايت از كالاي ايراني هم براي شروع يك زندگي جديد شده يك معضل

كلپوره

سلام آخه اين حمايت از كالاي ايراني هم براي شروع يك زندگي جديد شده يك معضل

نظر

تو قبله گاه مرفهین مصرف گرا مهریه هم ندارند. ولی طبق توافق اولیه اموال رو بعد از طلاق تقسیم میکنند. معمولا نصف نصف. چون همیشه جفتشون خرج خونه رو میدن. عدالت علی در انجا حکم فرماست!!! کاملا صحیح میفرمائید...برای خلق نباید زندگی کرد برای خودت زندگی کن. بر اساس نیاز و جیب!

نظر

بنده خودم در امریکا زندگی میکنم...قاعدتا باید بیشتر از شما خبر داشته باشم...ملت فقیر, معمولی و نیمه پولدار همشون بسیار سبک و کم خرج بدون هیچ استرسی مراسمی کلیشه ای و کوتاهی برگزار میکنند همراه با رقص و شادی... منبع: ماه گذشته عروسی یکی از دوستان ایرانیم بودم و در مارچ هم عروسی یکی از دوستان امریکایی. موفق و پیروز باشی و بدون که زندگی آن طور که به تو گفته اند نیست. بسیار حالتهای بهتری برای زندگی کردن وجود داره.