اسکار بهترین فیلم و یک آمار تأمل‌برانگیز

 

 

صرف نظر از نیت این بانک برای پخش چنین تبلیغی در صفحه‌ی اول وبگاه خود، این آمار تکه‌ای از پازلی است که با کنار هم چیدن پازل حقایق بسیاری روشن می‌شود.

هر فردی در جهان، با هر نوع طرز فکر سیاسی؛ اگر اخبار مربوط به جایزه‌ی اسکار را دنبال کرده باشد، حتماً این سئول برایش ایجاد شده که چرا Hurt Locker؟!

دلایل مختلفی برای انتخاب «گنجه‌ی درد» یا The Hurt Locker به عنوان بهترین فیلم در «آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک» بیان شده است؛ که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند توجیه باقی ماندن نیروی نظامی آمریکا در عراق و اسلام‌ستیزی در این فیلم باشد.

البته این چندمین بار است که آکادمی هنری اسکار ثابت کرده که تامین منافع سرمایه‌داران و لابی صهیونیسم اولویت بالاتری نسبت به هنر و حتی فروش فیلم‌ها دارد.

اما به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل انتخاب این فیلم زن بودن کارگردان آن است!

کاترین بیگلو (Kathryn Ann Bigelow)، همسر مطلقه‌ی جیمز کامرون (کارگردان آواتار، تایتانیک و نابودگر 1 و 2) اولین زنی بود که در طول تاریخ سینما، جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردان را دریافت کرد. هم‌چنین اولین زنی بود که فیلم او جایزه‌ی بهترین فیلم را برد.

درحالی‌که تا به‌حال 82 جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر زن و 78 جایزه‌ی اسکار بهترین نقش مکمل زن اهدا شده است!

 این انتخاب درست زمانی صورت می‌گیرد که در جامعه‌ی آمریکا این سئوال مطرح شده است که در مقابل حضور چشمگیر بازیگران زن در فیلم‌های هالیوود، چرا تعداد کارگردانان زن تا این حد کم است؟ و این‌که آیا همان‌طور که ادعا می‌شود، آزادی‌های جنسی سبب رشد استعدادها و پیشرفت زنان شده است یا استفاده‌ی ابزاری از آنان برای تبلیغات جذاب‌تر و فروش بیشتر؟ ارزش زنان در آمریکا به توانایی آن‌هاست یا زیبایی آن‌ها؟ به استعداد یا جذابیت؟

برعکس در ایران، زنان چگونه به این حد پیشرفت رسیده‌اند که بیست و پنج درصد جامعه‌ی کارگردانان را تشکیل می‌دهند؟ مگر 32 سال غول‌های رسانه‌ای جهان در بوق و کرنا نکردند که جامعه‌ی عقب‌افتاده و مردسالار ایران فرصت پیشرفت را از زنان گرفته است؟ مگر حجاب محدودیت و ممنوعیت فساد در ملا عام، صلب آزادی نبود؟! اگر حجاب، خود باعث و بانی پیشرفت است چرا در فیلم‌های هالی‌وود همواره حجاب همراه با صدای زنگ شتر و روستاهای عقب افتاده و... به تصویر کشیده شده است؟

دولت آمریکا مجبور است جلو رشد این تفکر را بگیرد. چه بسا با فدا کردن یک سال جوایز مهم اسکار یا با پایین کشیدن تبلیغات یک بانک در انگلیس!

 

پ.ن: آمارهای جالب دیگری نیز قابل تامل است:

«تنها پنج درصد دانشمندان در آمریکا خانم هستند، درحالی‌که این رقم در ایران شصت درصد است!» (World Public Opinion)

"60% of scientists in Iran are women, only 5% of scientists are women in the US."

«دانشجویان ایران، هفتاد درصد دختر و سی درصد پسر هستند.»

"70% of university students are women in Iran."

مرتبط:

اسکار 2010: یک جایزه‌ی کثیف سیاسی

HSBC censored ad on women in Iran

 

Share  

/ 11 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی یزدانی

رفیق آمار هات واسه خودت نگه دار شصت درصد دانشمندان ایرانی زن هستن؟ :)) لابد چون دانشمند واژه ای کلیه کسی نمی تونه درست بشماره هارت لاکر هم من دیدم ، فیلم واقعا زیباست و لایق اسکار ! دیگه مشکل اینجاست که همه هنرمندان و کسایی که واقعا تو کارشون استادن دید جالبی نسبت به دین شما ندارن برید خودتون رو درست کنین ! نه این که هر کسی که از شما خوشش نمیاد وابسته به لابی صهیونیستی معرفی کنید ! این داستان ها تکراری شده! به جای آمار دادن های دروغ ! حرف های شیخ ها و مراجع تقلیدتون راجع به ورزش بانوان و فعالیت های سیاسی بانوان منتشر کن ! آقای عوام فریب !!!

مصطفی .

واقعا نمی دونم چرا بعضی ها اینقدر با کشورشون مشکل دارن ؟!!! و چرا بعضی ها از دین بدشون میاد ؟!!! من به عنوان کسی که به بخش کمی از دین عمل می کنم ( که خدا بخواد سعی دارم بیشترش کنم ) زندگیم در موارد زیادی خیلی خوب شده . حداقل کاری که در حقانیت دین می شه انجام داد اینه که به دستوراتش عمل کنی تا ثمرش رو ببینی دیگه ! و الله علیم بذات الصدور .

هروقت شکلکه[نیشخند]رو میبینم ناخداگاه تو در ذهنم تداعی میشی...انگارعکس توباشه...باورت میشه حسنی؟ راستی زنت مبارک....بالاخره گرفتی ها!!

تحریریه سایت مطالبه

جنبش وبلاگی برای آیات تحریریه سایت مطالبه همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س) وبلاگی را برای پیگیری وضعیت «آیات القرمزی» فعال سیاسی و شاعره مظلوم بحرینی که هم اکنون در بند رژیم آل خلیفه است و تولید محتوا در مورد او راه اندازی کرده است. بخش های مختلف این وبلاگ که در آدرس: http://forayat.blogfa.com/ قابل دسترسی است شامل: معرفی آیات، اخبار آیات، اشعار آیات، گفت و گو، جنبش وبلاگ نویسی برای آیات، عکس ها و طرح ها و پوسترها است که به مرور زمان پر خواهد شد. از شما تقاضا می شود در جنبش وبلاگ نویسی برای آیات شرکت کنید. با هر کاری که از دستتان بر می آید: یادداشت، طرح، پوستر، کاریکاتور، کلیپ و ... . هر کار کردید در قسمت نظرات وبلاگ خبر بدهید تا لینک کنیم. تحریریه سایت مطالبه

سنا

تحلیل جالبی بود آفرین

مصطفی

فقط یه نکته جناب کریمی ، ان شاء الله درسته و نه انشاالله ! هرچند شاید می خواستید عامیانه بنویسید !

کلپوره

با سلام با "وقت گذر نرسیده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟" بروزم.لطفا بانظرتان راهنمای مطلب باشید.

فرزدق

سلام سر زدیم و مستفیذ شدیم شاداماد

شلمرود

نگفتم بعد ازدواج وبلاگ بی وبلاگ؟! این هم دلیل. به روز نشدن یک ماهه وبلاگ. اعتراف کنید.

امت اسلامی

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی خوبی داری من هم با مطلبی با عنوان "آزادی به نام آبادی" به روزم حتما یه سری به من بزن منتظر نظرتون درباره این مطلب هستم یا علی ---×× والعاقبة للمتقین ××---